Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MIKTA liderleriyle görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MIKTA üyesi ülkelerin başkanlarıyla yaptığı görüşmede, MIKTA’nın daha adil bir dünya inşa etme, terör ve İslamofobi gibi sorunların yayılması konusunda sorumluluğunu artırdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de temaslarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya’dan oluşan kıtalararası gayri resmi istişare ve koordinasyon platformu MIKTA’ya üye ülkelerin devlet liderleriyle bir araya geldi. Toplantıya Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol ve Meksika katıldı. EkonomiBakan Raquel Buenrostro öne çıktı.

“Mevcut sistem güvenliği ve refahı sağlamakta yetersiz.”

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 yıl önce kurulan MIKTA’nın ortak vizyon ve değerler temelinde büyük yol kat ettiğini vurguladı. Erdoğan, mevcut küresel sistemin ve uluslararası kuruluşların dünyada barışı, güvenliği ve refahı garanti altına almakta yetersiz görüldüğünü belirtti. Erdoğan ayrıca terör ve İslam düşmanlığı gibi sorunların yayılmasının MIKTA’nın daha adil bir dünya inşa etme sorumluluğunu artırdığına dikkat çekti.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eşlik etti. – YENİ DELHİ

habersarkikaraagac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu