Haber

Peru’daki hükümet karşıtı protestolar başkent Lima’ya sıçradı

Peru’da Devlet Başkanı Dina Boluarte’nin istifası ve erken seçim talebiyle başlayan hükümet karşıtı protestolar başkent Lima’ya da sıçradı.

Lima’nın tarihi merkezinde meydana gelen çeşitli STK ve sol partilerin temsilcileri, Başkan Boluarte’nin istifasını talep ederek erken seçim çağrısında bulundu.

Kentin en işlek caddesinde yürüyen aktivistler, hükümet karşıtı pankartlar ve pankartlar taşıdı.

Protestoların yoğun bir şekilde düzenlendiği Puno, Cusco, Arequipa ve Madre de Dios kentlerinde otoyollar barikatlarla kapatıldı.

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan yapılan açıklamada, dünden bu yana düzenlenen eylemlerde 19’u güvenlik görevlisi olmak üzere 50’den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Öte yandan Çalışma Bakanı Eduardo Garcia, görevinden istifa ettiğini belirterek, seçimlerin 2024 yerine bu yıl yapılmasını talep etti.

Ülkenin değerli turistik şehirlerinden biri olan Cusco’daki Uluslararası Havalimanı’nın olaylar nedeniyle geçici olarak kapatıldığı açıklandı.

11 Aralık 2022 tarihinden bugüne kadar protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 48’e yükselirken, yaralananların sayısı da 700’ü geçti.

Seçimler Nisan 2024’te yapılacak

Eski Başkan Pedro Castillo’nun 7 Aralık 2022’de Kongre tarafından devrilmesinin ardından Peru’da protestolar patlak verdi.

Boluarte’nin erken seçim talebi üzerine Kongre’deki oylamanın Nisan 2024’te yapılması kabul edildi.

Ölümler nedeniyle 17 Aralık 2022’de 2 bakan görevden istifa etti ve Kamu Denetçiliği Kurumu, savcılıktan “acil soruşturma” başlatılmasını istedi.

Castillo’nun cezası onaylandı

30 Aralık 2022’de Peru Yüksek Mahkemesi, Castillo’nun 18 aylık önleyici hapis cezasına karşı yapılan itirazı reddetti.

Castillo’nun görevden alınması

Eski Başkan Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla Kongre tarafından suçlandı.

Castillo’nun görevinden alınması kararı 7 Aralık’ta yapılan genel kurul toplantısında 101 kabule karşı 6 oyla kabul edildi.

Castillo’nun Kongre’de görevden alınmasının gerekçesi ise “kamu görevlerinin gasp edilmesi, devlet yetkilerinin işleyişinin engellenmesi ve anayasal düzenin çiğnenmeye çalışılması” olarak gösterildi.

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alındı.

haber-gulsehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu