Haber

Tekirdağ’da çevreyi kirleten tesislere 34 milyon 109 bin lira ceza

TEKİRDAĞ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, yılbaşından bu yana yaptığı kontrollerde çevreyi, havayı ve suyu kirlettiği tespit edilen 282 tesise 34 milyon 109 bin lira ceza verdi.

Tekirdağ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri yılbaşından bu yana il genelinde çevreyi, havayı ve suyu kirleten tesislere yönelik 2 bin 913 adet denetim gerçekleştirdi. Denetimler sonucunda kirliliğe neden olan 282 tesise 34 milyon 109 bin lira ceza kesildi, 63 tesisin faaliyetleri durduruldu.

Ergene Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Doğan Durmaz, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü gruplarının çalışmalarının başarılı olduğunu ve denetimlerin daha da artırılması gerektiğini söyledi. Tekirdağ’ın bir sanayi bölgesi olduğunu vurgulayan Durmaz, “Burası bir sanayi bölgesi dernek olarak bizi çok mutlu ediyor. Denetimlerin sık ve yüksek olması bizi çok mutlu ediyor. Bu denetimlerin daha sık olmasını istiyoruz. Çevre Müdürlüğü’nün çalıştığını ve görevini yaptığını gösteriyor.Yeterli mi?Tabii ki yetersiz, bu anlamda sanayicinin çevreye karşı daha duyarlı olmasını ve çevreye sahip çıkmasını istiyoruz. temiz çevrede insanca yaşama hakkı. Bu anlamda bu denetimlerin daha da artmasını istiyoruz çünkü denetimler sonuç veriyor” dedi.

Tekirdağ’ın Ergene ilçesine bağlı Sağlık Mahallesi’nden geçen ve Ergene Nehri’nin en büyük kollarından biri olan Çorlu Çayı, kirlilikten en çok etkilenen derelerin başında geliyor. Dereye karışan endüstriyel ve evsel atıklar da ağır kokuya neden olur. Mahalle sakinleri, derenin yaz ve kış aylarında hep kirli aktığını belirterek, bu durumun önüne geçilmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu